Kam pievērst uzmanību, izvēloties trauku mazgājamo mašīnu?
Mūsdienās reti kura saimniecība iedomājama bez trauku mazgājamās mašīnas, jo tas ir lielisks palīgs cīņā ar netīro trauku kalniem. Trauku mašīna ir svarīga iekārta, jo tā ļauj ietaupīt laiku, spēku, ūdeni un ilgtermiņā - arī naudu. Apnicis mūžīgais mājas, īpaši virtuves haoss vai trauku kalni un vēlies, lai ikdiena kļūst vienkāršāka? Uztici trauku mazgāšanas pienākumu trauku mazgājamai mašīnai - šajā rakstā esam apkopojuši galveno, kam pievērst uzmanību, izvēloties šo noderīgo sadzīves ierīci!
Komplektu skaits
Trauku mazgājamās mašīnas ietilpība tiek mērīta trauku komplektos jeb tas ir trauku komplektu skaits, kuru iespējams nomazgāt vienā reizē. Viens standarta trauku komplekts sastāv no 10 elementiem: šķīvis, zupas šķīvis, deserta trauks, krūzīte ar tasīti, glāze, nazis, dakša, ēdamkarote, tējkarote un deserta karote. Domājot par ierīces ietilpību, noteikti nevajadzētu aizmirst, ka tiek mazgāti arī citi priekšmeti, piemēram, pannas un katli.
Pilna izmēra standarta ierīces platums ir aptuveni 60cm, dziļums 55cm, savukārt augstums 82cm. Dažādiem modeļiem šie izmēri var atšķirties par 1-2 cm. Visbiežāk trauku mazgājamā mašīnā ietilpst 12-16 trauku komplekti, un šāda ierīce ir lieliski piemērota lielākām ģimenēm un tiem, kas daudz gatavo. Uz vienu cilvēku vajadzētu rēķināt aptuveni trīs trauku komplektus.
Protams, atkarībā no vēlmēm, ierīce var būt mazāka vai lielāka, taču atceries, ka trauku mašīnai būtu jāstāv brīvi, turklāt virtuvē jānovieto arī citu tehniku. Galvenais ir neiegādāties pārāk mazu ierīci - labāk ik pa laikam mazgāt traukus tukšākā ierīcē nekā katru reizi darbināt pārpildītu ierīci.
Energoefektivitātes klase
Noteikti vajadzētu izvēlēties ne tikai pietiekami lielu un jaudīgu, bet arī ekonomisku ierīci, tādēļ, izvēloties trauku mazgājamo mašīnu, pievērs uzmanību, kāda ir tās energoefektivitātes klase. Tāpat kā citām ierīcēm, klase A ir augstākā energoefektivitātes klase (zemākais patēriņš), savukārt klase G ir zemākā energoefektivitātes klase (augstākais patēriņš).
Ņem vērā, ka trauku mazgājamām mašīnām ir ne tikai energoefektivitātes klase, bet arī mazgāšanas un žāvēšanas klase, kur klašu princips ir tāds pats. Jo augstāka šī klase, jo tīrāki būs trauki, kad mazgāšana pabeigta.
Uz atsevišķām ierīcēm tiek norādīta energoefektivitātes klase un arī gada vidējais patēriņš - tas palīdzēs saprast, cik daudz enerģijas konkrētā ierīce varētu patērēt un kādus izdevumus tā varētu radīt ilgtermiņā.
Programmas un funkcijas
Atkarībā no trauku mazgājamās mašīnas modeļa, tai ir arī dažādas mazgāšanas programmas un funkcijas. Mazgāšanas programmas atšķiras pēc ilguma, temperatūras un patērētā ūdens apjoma, līdz ar to dažādiem traukiem vajadzētu izmantot dažādas mazgāšanas programmas, piemēram, glāzēm saudzīgu režīmu, lai tās nesaplaisātu un tiktu nopulētas, savukārt ēdamtraukiem augstāku temperatūru, kas atbrīvosies no visiem taukiem.
Ļoti iecienīta ir pusslodzes mazgāšanas programma, kas ļauj mazgāt traukus tikai ierīces augšējā vai apakšējā nodalījumā, tādējādi, ja trauku ir maz, iekārta patērēs mazāk resursu. Ir arī ekonomiskās, jauktās un īsās mazgāšanas programmas, taču sīkāku informāciju par to, kādas programmas ir konkrētajai mašīnai un kam tās domātas, iespējams atrast lietotāja rokasgrāmatā.
Funkcijas paredzētas, lai atvieglotu trauku mazgāšanas procesu un padarītu to pēc iespējas efektīvāku. Visbiežāk sastopamās trauku mazgājamās mašīnas funkcijas:
Netīrības līmeņa sensors. Šī funkcija nodrošina, ka trauku mazgājamā mašīna spēj patstāvīgi noteikt trauku netīrības līmeni un, atkarībā no līmeņa, iestata atbilstošu programmu.
Ūdens cietības sensors. Šī funkcija nodrošina, ka trauku mazgājamā mašīna spēj patstāvīgi noteikt ūdens cietības līmeni un, atkarībā no līmeņa, pielāgot nepieciešamo sāls daudzumu.
Papildu drošība. Trauku mazgājamām mašīnām ir arī vairākas drošības funkcijas: durvju slēdzene, aizsardzība pret bērniem un ūdens noplūde. Tās visas nodrošina, ka ierīce darbojas efektīvi, nevienu neapdraud un nenodara kaitējumu!
Trokšņa līmenis
Kurš gan vēlas izvietot savā mājoklī trokšņainu ierīci, kas traucē koncentrēties un nereti pat sagādā galvassāpes? Tā kā trauki parasti tiek mazgāti vēlu vakarā un dažos gadījumos pat naktī, svarīgi, lai trauku mazgājamā mašīna ir salīdzinoši klusa.
Vajadzētu sekot līdzi, lai trauku mazgājamās mašīnas trokšņa līmenis nepārsniedz 48dB - šāds skaļums nodrošina cilvēka ausij maksimālu komfortu. Nedaudz lielāks troksnis nebūs pārlieku traucējošs, savukārt 60-70dB troksnis atgādinās skaļu putekļu sūcēju un, visticamāk, jau liksies nepatīkams. Der atcerēties, ka virtuvē ir arī citas ierīces, kas rada troksni, līdz ar to svarīgi iegādāties pēc iespējas klusāku ierīci.
Ikdienas kopšana
Trauku mazgājamā mašīna, kā jau jebkura cita ierīce, kalpos ilgāk un efektīvāk, ja tiks pienācīgi un īpaši aprūpēta. Ar laiku trauku mazgājamā mašīna piesārņojas un apkaļķojas, tādēļ, līdz ko jūtama izteikti slikta smaka (aptuveni reizi trīs mēnešos) vajadzētu veikt apkopi - notīrīt visus taukus, atkaļķot, izmantojot speciālus tīrīšanas līdzekļus.
Mūsdienās vairumam modeļu jau ir tīrīšanas programma, līdz ar to var teikt, ka ierīce apkopj sevi pati - mums tikai jāievieto piemērots līdzeklis! Lai būtu drošs, ka ierīcei nenodari kaitējumu, atvēli laiku un noteikti izlasi lietošanas instrukciju, kur tiek aprakstītas visas iespējas un arī kopšanas prasības.
Sadzīves tehniku, tai skaitā trauku mazgājamās mašīnas iespējams iegādāties interneta veikalā Kimko.lv - plašajā klāstā noteikti spēsi atrast sev piemērotāko ierīci. Plašā sortimentā pieejamas trauku mazgājamās mašīnas no: AEG, Electrolux, Miele un Samsung ražotājiem.