Kā izvēlēties ārējo cieto disku
Atmiņa ir katram datora, klēpjdatora vai planšetdatora īpašniekam zināma patiesība. Agri vai vēlu ierīces iekšējais disks tiek piepildīts "līdz malām" tikai ar jums nepieciešamajām programmām un datiem, un nav iespējams neko no tā izdzēst.
Ir pienācis laiks palielināt atmiņas ietilpību, un nav brīnums, ka ārējie cietie diski ir pirmais, par ko daudzi cilvēki domā kā par vienkāršāko veidu, kā sistēmai pievienot papildu cieto disku, vai daudzu planšetdatoru gadījumā - vienīgais veids, kā to izdarīt.
Šobrīd tirgū ir pieejami divu veidu ārējie cietie diski - SSD un HDD cietie diski
SSD (Solid State Disk - cietvielu disks) datu glabāšanai izmanto zibatmiņas atmiņas mikroshēmu. SSD būtībā ir USB zibatmiņas variācija, kas no USB zibatmiņas atšķiras ar izmēru, maksimālo ietilpību, kešatmiņu un ātrumu.
Cietajā diskā HDD dati tiek glabāti uz diskiem, kas izgatavoti no feromagnētiska materiāla, un tos ieraksta un nolasa, izmantojot galviņu bloku. Līdz ar to cieto disku lasīšanas/rakstīšanas ātrums ir vairākas reizes (dažos gadījumos līdz pat desmit reizēm) lēnāks nekā SSD diskiem. Turklāt HDD baidās no triecieniem darbības laikā - atstarpe starp galviņu un rotējošo disku ir tikai aptuveni 0,1 mikrons, un saskare ar diska galviņu var izraisīt datu zudumu un pat HDD atteici. Kāpēc cietie diski joprojām ir populāri?
- HDD ir daudz lētāki. Vidējais cietais disks ir gandrīz 10 reizes lētāks par līdzīgas ietilpības SSD;
- Maksimālā cietā diska ietilpība ir lielāka: tirgū ir pieejami cietie diski ar ietilpību līdz 24 TB. SSD diskiem ir pieticīgāks ierobežojums - 2 TB;
- Cietais disks kalpos ilgāk, ja dati tiks bieži pārrakstīti, bet SSD diskiem ir ierobežots rakstīšanas ciklu skaits. SSD diska izmantošana kā darba diska bieži mainīgiem datiem izraisīs tā ātru atteici. Šis trūkums nav raksturīgs cietajiem diskiem.
Rezumējot, ja meklējat pārnēsājamu un triecienizturīgu disku ar mazu ietilpību reti mainīgu datu glabāšanai (arhīvi, mūzika, attēli, video faili, datubāzes) un vēlaties lielu nolasīšanas ātrumu, tad SSD ir labāka izvēle.
Ja meklējat lielas ietilpības disku par minimālu cenu un esat gatavs pieņemt cieto disku trūkumus, jums atliek tikai apskatīt pārējās funkcijas un izvēlēties sev piemērotāko modeli.
Ārējā cietā diska specifikācijas
Atmiņas ietilpība ir jebkuras atmiņas ierīces galvenā īpašība, kas nosaka gan tās pievilcību, gan cenu. "Mūsdienu programmatūras pieprasījums pastāvīgi pieaug, tāpat kā video un foto failu apjoms, tāpēc ir saprotams, ka vēlaties iegādāties disku ar lielu ietilpību. No otras puses, lielas ietilpības ārējie cietie diski ir dārgāki nekā citi datori.
No 4 TB līdz 8 TB diski ir izdevīgākie, jo to izmaksas uz vienu TB ietilpības ir viszemākās.
Formas faktors
Vēsturiski datoru un klēpjdatoru cietie diski ir bijuši pieejami divos izmēros - 2,5" klēpjdatoriem un 3,5" galddatoriem.
Tā kā ārējais cietais disks ir parasts cietais disks atsevišķā korpusā, formas faktori paliek nemainīgi - 3,5" un 2,5". 2,5" formāta diski ir mazāki un ērtāk pārnēsājami, taču to maksimālā ietilpība nepārsniedz 5 TB. Ārējie cietie diski ar lielāku ietilpību ir pieejami 3,5" formātā vai kā vairāki cietie diski.
Diska tips
Portatīvie ārējie diski ir mazi, un tiem nav nepieciešams atsevišķs barošanas avots. Lielākajai daļai portatīvo cieto disku ir 2,5" formāts. Pārnēsājamo cieto disku var izmantot arī kā portatīvo atmiņas ierīci klēpjdatoram vai planšetdatoram.
Stacionārie cietie diski var sastāvēt no viena cietā diska vai vairākiem cietajiem diskiem, un to ietilpība var būt līdz 24 TB. Stacionārajiem cietajiem diskiem bieži vien ir nepieciešams atsevišķs barošanas avots, un tie ir daudz lielāki un smagāki nekā portatīvie diski. To vislabāk izmantot kā ārējo disku galddatoram.
Diska ātrums
Ātrums ietekmē cietā diska lasīšanas un rakstīšanas ātrumu. Atšķirība ir īpaši izteikta, rakstot un lasot lielus nefragmentētus failus, taču arī darbā ar mazākiem failiem datu piekļuves ātrums parasti ir lielāks ātrdarbīgākos cietajos diskos. Tas attiecas uz salīdzināmiem tā paša ražotāja cietajiem diskiem; piemēram, WD cietais disks ar 5400 apgriezienu minūtē apgriezienu skaitu ir gandrīz divreiz ātrāks par tā paša ražotāja 7200 apgriezienu minūtē disku.
Kešatmiņas ietilpība
Kešatmiņa ir paredzēta datu buferēšanai pirms lasīšanas un rakstīšanas uz diska, lai uzglabātu bieži izmantoto informāciju (indeksus, sāknēšanas ierakstus, failu piešķiršanas tabulas) vai informāciju, kas var būt nepieciešama tuvākajā laikā (piemēram, jau izlasītajam sektoram tuvāko sektoru saturu). Kešatmiņas pieejamība ievērojami paātrina darbu ar datiem cietajā diskā.
Darbības ātrumu būtiski neietekmē kešatmiņas apjoms - mūsdienīgiem cietajiem diskiem pietiek ar vismaz 8 MB, lai uzglabātu servisa informāciju par disku, taču, lai būtiski palielinātu ātrumu, izmantojot kešatmiņu, nepieciešams būtiski palielināt kešatmiņas lielumu, kas pārsniedz apstrādājamo failu lielumu.
Tā kā desmitiem megabaitu lieli mūsdienu faili nav retums, paātrinājuma efekts kešēšanas dēļ neparādīsies ļoti bieži. Strādājot ar maziem failiem, atšķirība starp 8 MB un 64 MB kešatmiņas lielumu var būt pamanāma, bet starpība starp 32 un 64 MB ir maz pamanāma. Lielākiem faiļiem kešatmiņas lielums vispār neietekmē lasīšanas vai rakstīšanas ātrumu.
Savienojuma interfeiss
- USB 2.0 tagad tiek uzskatīts par novecojušu. Tā maksimālais joslas platums ir 480 MB/s (t. i., 60 MB/s), bet mūsdienu cieto disku lasīšanas/rakstīšanas ātrums bieži pārsniedz 100 MB/s. Tomēr cietais disks sasniedz šādu ātrumu tikai tad, kad lasa vai raksta lielus nefragmentētus failus, bet parastā darbībā ātrums ir daudzkārt mazāks. Taču, ja bieži kopējat lielus failus (piemēram, filmas) uz ārējo disku un no tā un vēlaties ātrāku procesu, labāk izvēlēties disku ar ātrāku interfeisu;
- USB 3.0 nodrošina maksimālo datu pārsūtīšanas ātrumu 5 Gb/s, kas ir pietiekams jebkuram cietajam diskam. Ņemot vērā šī interfeisa izplatību, to pašlaik var uzskatīt par optimālu ārējo cieto disku interfeisu, jo īpaši tāpēc, ka USB 3.0 atpakaļejošā savietojamība ļauj USB 3.0 ierīces pieslēgt vecākiem datoriem, kuriem nav USB 3.0 pieslēgvietu (protams, ar samazinātu ātrumu līdz 2.0 standartiem). Tomēr jāatzīmē, ka USB 3.0 savienotāja strāva var būt gandrīz divreiz lielāka nekā 2.0 savienotājam, un daudzas USB 3.0 ierīces ir paredzētas lielākai strāvai. Šādā gadījumā ierīce nedarbosies, ja tā būs pievienota USB 2.0 savienotājam. Tas neradīs problēmas, ja cietajam diskam ir savs barošanas avots, taču tas, iespējams, nedarbosies, ja tas būs atslēgts no strāvas rozetes.
Tomēr ir veids, kā bez atsevišķa barošanas avota USB 2.0 ligzdai, kas patērē ne vairāk kā 500 mA, pieslēgt ārēju ierīci, kas patērē 950 mA, izmantojot dalītā interfeisa kabeli. Viens no savienotājiem tiek izmantots gan strāvas, gan datu apmaiņai, bet otrs savienotājs tiek izmantots tikai trūkstošās strāvas papildināšanai;
- USB 3.1 maksimālais datu pārsūtīšanas ātrums ir 10 Gb/s, kas cietajiem diskiem nav nepieciešams, tāpēc nav nepieciešams steigties to atbalstīt, jo cietais disks nesasniegs tādu datu pārsūtīšanas ātrumu, kādu nodrošina USB 3.1. Ar šo saskarni darbojas arī atpakaļejošā savietojamība, USB 3.1 ierīces var pieslēgt USB 3.0 un USB 2.0 savienotājiem, taču tikai tad, ja saskarnes kabelim ir standarta A (A tipa) savienotājs. Daudziem ārējiem cietajiem diskiem ar šo saskarni ir pievienots adapteris, kas ļauj tos pievienot jebkura veida savienotājam. Praktiskāks risinājums ir universāls interfeisa kabelis ar diviem savienotājiem vai transformatora savienotājs;
- Thunderbolt izmanto tikai Apple datoros, tāpēc ar Thunderbolt saderīgi ārējie cietie diski galvenokārt interesēs MacBooks un iMac īpašniekus. Tomēr, lai nezaudētu citus klientus, vairums ierīču ar zibspuldzes zibspuldzi ražotāju tās aprīko arī ar USB 3.0/3.1 atbalstu.
Ārējā cietā diska izvēles opcijas
Ja meklējat lētāko ārējo cieto disku, paturiet prātā, ka 500 GB diskiem ir visaugstākās vienības izmaksas no visiem ārējiem cietajiem diskiem. Labāk ir iegādāties 1 TB vai lielāku disku ar minimālām papildu izmaksām.
Ja vēlaties maksimālu ietilpību par minimālu samaksu, izvēlieties 4-8 TB ārējos cietos diskus - šis diapazons piedāvā viszemākās izmaksas par 1 TB.
Ja vēlaties, lai vietas trūkums kļūtu par pagātni, izvēlieties lielas ietilpības cieto disku ar 8-10 TB ietilpību.